УАППО

Українська асоціація представниць правоохоронних органів

Поодинці ми сильні,
разом ми могутні

Рахі Ворія

Новини — УАППО в обличчях. Ольга Деркач

УАППО в обличчях. Ольга Деркач

У рубриці “УАППО в обличчях” будемо знайомитися ближче з представницями Асоціації. Кожній із них ми ставимо 5 питань – про робоче й особисте. Другою героїнею рубрики стала начальник відділу моніторингу та управління змінами Управління стратегічного планування та європейської інтеграції Адміністрації Державної прикордонної служби України, підполковник, член правління УАППО Ольга Деркач.

Як ви стали правоохоронцем, що підштовхнуло обрати цей фах?

– Можливо це прозвучить дивно, але до лав правоохоронних органів мене привів випадок. Тепер я, звісно, розумію, що випадковостей у житті не буває, але тоді, у 16 років, я дуже гнівалася на долю за такий її «подарунок». Я мріяла про кар’єру перекладача, філологині іноземних мов, лінгвіста й навіть дипломата, але ні в якому випадку військової чи прикордонниці. Втім, 2001 рік все розставив на свої місця. Рік міленіуму в Україні виявився дуже непривітним для абітурієнтів із цікавим нововведенням – вступні іспити в усі виші держави провести в один день, а бюджетних місць виділити аж максимум по одному на кожну спеціальність. У прикордонній академії був інший підхід до набору, плюс (не бути приховувати) військове коріння в родині підштовхнули до кроку на нову стежку в житті.

Жінок, котрі працюють у нібито “чоловічих” професіях, не завжди сприймають як рівних. Зокрема через це, деякі жінки не стають тими, ким би справді хотіли бути. Які поради ви б дали жінкам, котрі працюють або планують працювати у правоохоронній сфері?

– Я погоджуюсь, що жінці-правоохоронниці та військовій набагато важче йти вгору кар’єрними сходами. Вона змушена постійно щось комусь доводити. Доводити, що вона гідна, спроможна, розумна, вправна, ініціативна та працювати вдвічі, а то й утричі більше для визнання її здібностей та можливостей. І справа в жодному разі не в тому, що чоловіки погані. Зовсім не так! Справа в стереотипному мисленні, що, на жаль, досі існує в українському суспільстві, а також в ієрархічній патріархальній моделі військового управління, що притаманна сектору безпеки й оборони України і дуже повільно змінюється.
Я понад 18 років у прикордонній службі, але й досі вірю, що зміни можливі!

Мої поради дівчатам, які хочуть працювати в правоохоронній сфері, та тим жінкам, які вже є її частиною:

  • Ніколи не зупиняйтеся перед викликами. Запам’ятайте: усі злети й падіння, усі успіхи та невдачі, кожна перемога й поразка – це безцінний досвід, який зробив вас кращою, більш професійною, сміливішою, розумнішою; приблизив вас до цілі; виховав вас; зробив вас такою, якою ви є сьогодні.
  • Навчайтеся ПОСТІЙНО і всьому, не зупиняйтеся на досягнутому, спілкуйтеся з цікавими людьми та професіоналами – вони є усюди!
  • Поставте перед собою мету, вигадайте собі мрію та невпинно рухайтеся вперед задля їх досягнення і здійснення, не звертаючи увагу на стереотипне мислення колег.
  • І пам’ятайте, ваше майбутнє залежить лише від вас, від ваших дій чи бездіяльності.

Що, на вашу думку, варто робити в забезпеченні рівних прав жінок і чоловіків у правоохоронних органах та як УАППО допомагає вам це втілювати?

– НЕ МОВЧАТИ, говорити. Ні в якому разі не замовчувати проблему, якщо вона є. Робити тему забезпечення принципу рівних прав і можливостей жінок і чоловіків у правоохоронних органах публічною та залучати до дискусій чоловіків, особливо тих, які обіймають високі керівні посади.

Трохи більше року тому ми не могли навіть уявити собі, що Президент України виступатиме на Українському Жіночому конгресі, захищаючи права жінок, Віце-прем’єр-міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції стане основною захисницею ідей інституалізації ґендерної політики в секторі безпеки й оборони, Міністерство внутрішніх справ буде лідером у питаннях інтеграції ґендеру, а небайдужі дівчата з різних правоохоронних органів за підтримки іноземних партнерів зберуться і створять Українську Асоціацію представниць правоохоронних органів. Сьогодні ж це вже не просто мрії, а реалії, і нам є куди рухатися далі.

На мою думку, УАППО може та повинна виступати основним лобістом інтересів жінок і чоловіків при Міністерстві внутрішніх справ, адже в асоціації є члени і членкині з різних правоохоронних органів. Основний пріоритет сьогодні – навчання лідерству й мотивація, створення сприятливого середовища для спілкування та обговорення наявних проблем і потреб, робота над системою жіночого менторства. Неможливо рухатися вперед, коли ти знаєш, що тебе не чують!

Що вас надихає в житті і спонукає рухатись уперед?

– Мене надихають моменти, коли отримані результати були варті прикладених зусиль. Мені подобається формувати команду й досягати цілей, а потім із гордістю насолоджуватися зі сторони тим, у що переросли початкові невпевнені очікування.

За останні два роки я зрозуміла, що найголовніше – це очі. Сяючі, глибокі, бездонні очі людей, які тобі довіряють, які в тебе вірять, які готові і хочуть тебе слухати й чути. Вони запалюють, дарують драйв і бажання звернути гори, зробити неможливе можливим. Погляньте лише на погляди дівчат-курсанток, які є членкинями нашої Асоціації – ви одразу зрозумієте про яку енергетику я веду мову!

І ще одне. У «ґендерній темі» я лише три роки, але враження від зустрічей із великою кількістю цікавих, успішних, розумних, впевнених, захоплюючих жінок і чоловіків, які таких жінок підтримують, неперевершені та дійсно надихають!

Які люди чи події найбільше вплинули на ваше становлення як особистості?

– На моє становлення як особистості вплинула, безперечно, моя мама. Сильна особистість, наполеглива, інтелігентна, у будь-яких яких випадках залишається жінкою, завжди рухається вперед, незважаючи на труднощі. Чомусь із посмішкою згадую фразу Коко Шанель, яку так полюбляє повторювати мені мама: «Всё в наших руках, поэтому их нельзя опускать», а ще її улюблену – «Вперед і спину рівніше!».

Але мій характер, мої сильні та слабкі сторони – це не лише родина і кохана людина, це ще люди, які мене оточують і з якими я спілкуюся, книжки, які я читаю, служба, в якій я працюю, подорожі, які я планую та здійснюю.

Можу з упевненістю сказати, Ольга Деркач як сильна особистість сформувалась у Державній прикордонній службі, а перепони не лише не завадили, але й значно загартували! Never give up, і все буде добре.

Особистий кабінет
Запам'ятати мене
Ми у Facebook
Ми у Twitter
Підтримати УАППО